EFEKTYVUMO AKADEMIJA

KAIP ĮGAUTI PAGREITĮ

Ką slepia „Drugelio efekto” metafora?

Diskusijose, susijusiose su asmenybės pokyčiais, neretai vartojama "drugelio efekto" sąvoka. Vieni šį žodį praleidžia, o kiti susidomėję laukia išsamaus paaiškinimo, kuo remiantis tapatinami iš pažiūros tokie skirtingi gamtos kūriniai kaip žmogus ir drugelis.

Ar chaosas - visada tik nenuginčijama blogybė?

Chaoso sąvoka buitiškai suprantama kaip netvarka, sumaištis, nesusipratimas: žodžiu, situacija ne iš maloniųjų. Egzistuoja plati chaoso teorija, universaliai pritaikoma įvairiose srityse - psichologijoje, ekonomikoje, gamoje ir panašiai. Teigiama, jog tam tikri reiškiniai, iš principo turintys vykti pagal iš anksto nustatytas taisykles, iš tiesų yra neprognozuojami: net menkiausias dirgiklis gali sukelti chaosą. Šioje vietoje ir atsiranda drugelis. Metaforiškai kalbant, drugeliui sumosavus savo trapiais sparnais viename pusrutulyje, tam tikro pobūdžio atgarsis pajuntamas kitame. (Kad pavyzdys pasirodytų iš tiesų įspūdingas, pabrėšime, jog originaliame palyginime kalbama apie drugelio sparnų plasnojimo įtaką...tornadui(!): jo paskatinimą, sustabdymą ar krypties pakeitimą). Skaitykime tarp eilučių: net pats menkiausias veiksmas turi galią didelių pokyčių pradžiai. Taisyklė puikiai pritaikoma žmogaus gyvenime: užtenka vieno nedidelio žingsnio, jog būtų paskatinta kaita ar net chaosas.

Chaosas ne visada reiškia blogybę. Susiklosčius ekstremalios sąlygoms, žmogus neretai pats savęs neatpažįsta: mobilizuojamos visos jėgos ir padaroma tai, kas anksčiau atrodė neįveikiama. Negana to, chaosas pasiduoda valdymui, tereikia dirbti atitinkama kryptimi. Išmokus jį suvaldyti, įvykiai gali būti nukreipiami mums patogia kryptimi bet kurioje gyvenimo sferoje (darbe, santykiuose, išvaizdoje ir panašiai).

Kuo pasireiškia žmogaus ir drugelio ryšys?

Žvelgdami į trapų drugelio grožį, nejučiame pamąstome, koks trumpas gyvenimas jam duotas ir atsikvepiame, jog žmogui viskas kitaip. Bet ar iš tiesų..? Žmogaus amenybės vystymasis idealiai atitinka vikšro tapimo drugeliu procesą.

Vikšras

Žmogus puoselėja planus, žino, kad nori kažko pasiekti, tačiau dar nėra pajėgus konkretizuoti, o tuo labiau realizuoti savo idėjų.

Kokonas

Tai - bene pats spalvingiausias etapas, kupinas džiaugsmo, nusivylimo, abejonių, pakilimų ir kritimų. Žmogui ateina suvokimas, ko jis nori iš gyvenimo ir pradedama kelionė savo tikslų siekimo link. Tačiau kaip ir tam drugeliui, bandančiam išsilukštenti iš kokono, tenka susidurti su galybe kliūčių - nesėkmės, nepasitikėjimas savimi, būtinybė pradėti viską iš pradžių. Pagalba iš išorės remtis galima, tačiau esminius pokyčius žmogus privalo padaryti savo jėgomis.

Drugelis

Gražiausias gyvenimo etapas, kai žmogus jaučia psichologinį pasitenkinimą dėl išsikeltų tikslų įgyvendinimo, o aplinka mėgaujasi nuo pastarojo sklindančia pilnatve.

Iš pažiūros drugeliui duota tiek mažai, o žmogui - tiek daug laiko. Tačiau, pažvelgus į mums skirtus gyvenimo uždavinius, norisi visus paraginti suskubti pradėti savo savo gyvenimo transformaciją: tik tada galėsime džiaugtis nuostabiais drugelio sparnais!


Dalinkitės:

-1620Days -5Hours -24Minutes -32Seconds