EFEKTYVUMO AKADEMIJA

KAIP ĮGAUTI PAGREITĮ

Naudos gali atnešti ir neigiamos emocijos?

Pyktis, džiaugsmas, nerimas, pavydas, gailestis, atsidavimas...Emocijos - tai žaibiška žmogaus reakcija į tam tikrą dirgiklį. Aukščiau išvardinti daiktavardžiai galėtų būti suskirstyti į dvi grafas, kurias ilgai negalvoję pavadintume "geros" ir "blogos".

Nuolat girdime, jog iš savo gyvenimo turime išgyventi blogį ir atverti duris gėriui. Neva tik tokiu atveju tave lydės sėkmė, o pats būsi sektinas pavyzdys. Toks žmogus turėt būti kažkas panašaus į kaimyną Nedą Flandersą iš animacinio serialo "Simpsonai" (realybėje sunkiai įsivaizduojamas personažas). Iš tiesų, kalbant apie emocijas, reikėtų pabrėžti, jog pats jausmas iš principo nėra nei geras, nei blogas: pozityvią ar negatyvią reakciją sukelia dirgiklio pobūdis. Kadangi pastarųjų situacijų sukontroliuoti nėra įmanoma, žmonės neretai įvaldo emocijų slėpimo taktiką: iš išorės žmogaus gyvenimas atrodo idealus, tačiau viduje jį drasko prieštaravimai, vieną dieną galintys prasiveržti su trenksmu ir atnešti kur kas daugiau žalos nei čia pat, ikarščiui užplūdus, padarytas veiksmas ar ištartas žodis...

Tiek vadinamosios teigiamos, tiek neigiamos emocijos yra ne kas kita kaip energijos užtaisas, galintis tapti tam tikrų pokyčių iniciatoriumi. Tarkime, moteris, sulaukusi antausio iš savo vyro, pykčio ir nusivylimo pagauta, gali susikrauti daiktus ir visam laikui nutraukti santykius. Aišku, tikėtina ir atvirkštinis scenarijus: moteris taps nuolatinio smurto auko. Priežastis: nesveikas prisirišimas, baimė dėl galimo emocinio ir finansinio nestabilumo. Pastarasis pavyzdys iliustruoja, jog neigiamos emocijos yra iš tiesų negatyvios tada, kai jos nėra efektyvios. Emocija sugeneruoja tam tikrą energijos kiekį, bet pastarasis iššvaistomas veltui - problema taip ir lieka neišspręsta.

Būtina suvokti, jog įvairiaspalvės emocijos žmogaus gyvenime yra neišvengiamos. Mūsų tikslas - ne kova ar bėgimas nuo pastarųjų, tačiau mokymasis šias, o tiksliau - jų generuojamą energiją - panaudoti tam tikrų tikslų siekime. Idealu, jei emocija tampa mažu žingsneliu, vedančiu didesnių gyvenimo pokyčių link. Neužsisklęskime savyje, bandydami slėpti tikrąsias emocijas - taip tik veltui švaistoma energija.


Dalinkitės:

-1530Days -17Hours -56Minutes -33Seconds