KAIP ĮGAUTI PAGREITĮ
Analizuojant skirtingų šalių įvairių laikotarpių literatūrą, religijos ypatumus ar kalbą, drugelio figūra išryškėja kaip pokyčių simbolis, turintis artimą ryšį su žmogaus gyvenimu. Štai senovės graikų kalboje tiek drugelį, tiek sielą apibūdina vienas terminas - "psyche". Net keliose kultūrose vyravo įsitikinimas, jog po mirties žmogaus siela įgauna drugelio pavidalą. Ne veltui žmogaus gyvenimo pokyčių programa pavadinta "drugelio efektu": asmenybė, norėdama pasiekti užsibrėžtų tikslų, turi praeiti sudėtingus etapus, artimus drugelio vystymosi stadijoms.
Populiarioje chaoso teorijoje, analizuojančioje, kaip iš principo nedideli veiksmai gali įtakoti didelius pokyčius, drugelio sparnų mostai naudojami kaip to iliustracija. Sparnų plazdėjimas tampa ilgos įvykių grandinės dalimi, skatinančia kardinalias permainas. Neretai žmonės linkę save įsivaizduoti kaip mažą, nereiškmingą sraigtelį dideliame aparate, kurio veikimas niekaip neįtakoja pastarojo funkcionavimo (tai gali būti šeimos ratas, draugų būrys, darbo kolektyvas, visuomenė). Esame įpratę sėdėti ir nieko nedaryti - neva vis vien niekas nepasikeis. Drugelio efektas turėtų paskatinti keisti savo mąstyseną ir imtis kardinalių permainų. Žingsnis po žingsnio galime pakeisti ne tik savo gyvenimą, bet ir platesnę mus supančią aplinką. Pagalvokite, jei kiekvienas žmogus vadovautųsi tokiu mąstymu, kaip kardinaliai galėtų pasikeisti pasaulis?
Žmogus ir drugelio panašumas yra gerokai didesnis nei dažnas įsivaizduoja. Tai puikiai iliustruoja biologinis drugelio vystymasis ir psichologinė žmogaus raida. Tam tikrame gyvenimo etape esame tarsi vikšrai - pilkšvi, neišvaizdūs, pasyvūs, tačiau turintys potecialą vieną dieną išsiskleisti, parodyti tikrąjį "aš" bei visus savo gebėjimus. Ateina laikas, kai esama situacija netenkina. Imame ieškoti atsakymų į klausimą, ką norime pakeisti ir kaip tai ketiname padaryti. Keliaudami permainų link, kaip tie drugeliai, stengiamės išsiristi iš gaubiančio kokono. Sumaištis, skausmas ir netikrumas - neišvengiami šio etapo palydovai, tačiau vis artėjantis tikslas ir ryškėjantis permainų siluetas skatina nesustoti. Galiausiai ateina metas, kaip pasiekiame užsibrėžtų tikslų ir gyvenimas įgauna pilnatvę. Suvokiame, jog pastangas dėjome ne veltui, i galbūt gailimės, kad taip ilgai užsibuvome pasyvaus vikšro stadijoje.
Išskleisti sparnus pajėgus kiekvienas iš mūsų - tereikia pradėti keisti savo gyvenimą. Tiesa, permainų norą turime įsisavinti iš vidaus ir patys to siekti - kokono draskymas prievarta pageidautinų rezultatų neatneš.